HİTAY HOLDİNG

Hitay Holding, Türkiye’nin önde gelen yatırım gruplarından biri olup, temellerinin atıldığı 1980 yılından bu yana kurumsal girişim sermayesi üzerine yoğunlaşmıştır. Grup, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinden Emin Hitay tarafından kurulmuştur.

Hitay’ın halihazırda girişimci ruhunu yansıtan bilgi teknolojileri, güvenlik teknolojileri ve online spor şans oyunları alanlarında yatırımları bulunmaktadır. Hitay’ın şu anki portföyünde bulunan şirketler arasında Türkiye’nin lider sistem entegrasyon ve saha hizmetleri şirketi Teknoser; güvenlik teknolojileri çözümleri sunan Exim ile Türkiye’nin ilk yasal online spor şans oyunları platformu Bilyoner bulunmaktadır.

HİTAY HOLDİNG

HİTAY VAKFI

HİTAY VAKFI

Hitay Vakfı, 2019 yılında Emin Hitay tarafından Türkiye’de sanat ve eğitimi desteklemek amacıyla kurulmuştur. Vakıf, görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten sanatçılara, küratörlere ve yazarlara alan açmayı hedeflemektedir. Çeşitli sanat projelerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak, sanat alanında çalışan kişi ve kurumlarla iletişim ve üretim ağlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencileri ve sanatçıları burslar ve projeler aracılığıyla aktif olarak destekleyen ve eğitim-öğretim gelişimine katkıda bulunan vakıf, eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek için çalışmaktadır.

BAŞKAN’IN MESAJI

“İşte o an her şey yeniden başladı…”

Benim hayatımda; yenilikçiliğin, aldığım yenilikçi kararların önemini anlatan en güzel cümlelerden biri budur…

Sıfırdan başladığım ve 42 yıldır devam eden girişimcilik serüvenimde, yenilikçi düşünce sistemi ve bu doğrultuda alınan kararlar, hayata geçirdiğimiz iş fikirlerinden pazarlama stratejilerine, yarattığımız katma değerden kurduğumuz işlere kadar tüm iş hayatına bakış açımı oluşturdu.

Bu bakış açısıyla, 1980 yılında temellerini attığımız Hitay Holding çatısı altında çok sayıda yenilikçi proje ve iş fikrinin şirketleşmesini sağlamış olmaktan dolayı mutluyum.

Bazen bana 'Nasıl yenilikçi olunur?' diye soruyorlar. Doğrusunu isterseniz, reçetesi ya da ilacı yok. Hayata öyle bakar, öyle yaşarsınız. Yenilikçilik bir hayat tarzıdır, vizyon meselesidir. Tepeden, en alt kademelere kadar, etkileşimli olarak yayılır. Ama aynı zamanda risk alma cesareti, özgüven, sebat ve disiplindir.

Yenilikçi olursanız, hangi yaşta, hangi koşulda olursanız olun, 'neden olmasın?' diyerek her şeye yeniden başlarsınız. Tüm hücrelerinizde, yüreğinizde hisseder, uyurken bile bunu planlarsınız. Zamanla kimsenin görmediğini görmek, kimsenin yapmadığını yapmak, bilinmeyeni, hayatı kolaylaştıran her şeyi düşünmek üzerine bir düşünce sistemine sahip olursunuz. Ve arkası zaten kendiliğinden gelir. Yani anlayacağınız, bana göre yenilikçilik bir yaşam biçimi…

Benim hayatımda, yenilikçi düşünce sistemimde, her zaman değer ve istihdam yaratma vardır. Üretmek, değer yaratmak, ülkeye yarar sağlamak, benim için yaşamı daha anlamlı kılar…

Ve altın kural: Hayat; ödülü hak edene verir, hak etmeyenden geri alır.

Emin Hitay
Hitay Holding Yönetim Kurulu Başkanı

TARİHÇE

HISTORY
1980

Hitay Holding’in temelleri atılır.

1988

Girişim sermayesi alanında ülkenin önde gelen yatırımcılarından biri olan Emin Hitay, Exim A.Ş.’nin kuruluşuyla bilişim sektöründe yatırımlarına başlar. Türkiye’yi barkod ile tanıştıran Exim, Otomatik Tanıma/Veri Toplama (OT/VT) segmentinde önemli bir oyuncu haline gelir.

1998

Bankacılık sektörünün büyümesi ve kredi kartının günlük hayatta daha fazla kullanılmasıyla beraber, ikinci girişim olarak Planet A.Ş. kurulur. Exim’in teknik servis hizmetleri Teknoser A.Ş. altında kurumsallaşır. Grup bünyesindeki bilişim yatırımları, Teknoloji Holding A.Ş. çatısı altında toplanır.

2001

Türkiye’nin önde gelen GSM operatörlerinden Turkcell ve Yunanistan’dan Intralot firmasıyla beraber, İddaa oyununu başlatmak üzere Inteltek A.Ş.’nin kurulması ile Türkiye’deki özel sermaye/girişim sermayesi alanındaki en büyük başarılardan biri olacak projenin temelleri atılır.

2003

Turkcell ve Intralot ortaklığıyla; müşterek bahis oyunlarının gelişen iletişim teknolojileri aracılığıyla oynanmasını sağlayan ilk sanal bayii, Bilyoner.com hayata geçirilir.

2006

Hitay’ın, Inteltek’teki yüzde 20 payının Intralota satışı gercekleşir.

2007

Planet A.Ş.’deki hisselerin tamamı Fransız Ingenico firmasına satılır.

2013

Hitay’ın Bilyoner’deki yüzde 20 olan hissesi yüzde 50’ye yükselir.

2013

2013 yılı içerisinde yeni bir vizyon ile yoluna daha da güçlü devam etme kararı alan Exim; Güvenlik teknolojileri konusunda çözümler sunan firma olarak faaliyetlerini değer yaratma temelli bir yaklaşımla sürdürmektedir.

HITAY